Теорія 5 елементів

Дана теорія включає в себе цілу систему взаємозв'язків. Це круговорот закономірностей, в якому кожен учасник є ключовою ланкою і має свої важелі управління на інших учасників. Ця теорія пліч-о-пліч йде з теорією Інь Ян і частково збагачує її і деталізує.

У систему входять так звані п'ять елементів (Wu xing), що дослівно перекладається як 5 дій, агентів. Але за цим назву коштує набагато більше продумана, велика і взаємопов'язана система. 5 явищ природи, таких як Вогонь (火 hu), Вода (水 shuǐ), Земля (土 tǔ), Дерево (木 mù) і Метал (金 jīn) і є першоджерелами, складовими все в світі.

Мал. 1 П'ять елементів

Протягом століть древні хранителі мудрості вважали життя струмом біоелектричної і вібраційної енергії, тому здоров'я людини грунтувалося на балансі енергії. П'ять елементів бралися як основа п'яти процесів або п'яти фаз руху енергії Ян в природі. Тобто, Дерево, представляє стан новонародженої енергії Ян яке, відбувається на весні. Вогонь є велике і урочисте стан енергії Ян влітку. Земля - це перетворення енергії Ян з великого і урочистого стану в стан зберігання в кінці літа. Метал представляє занепад енергії восени, і вода символізує зберігання енергії Ян взимку.

У контексті традиційної китайської медицини кожен з цих елементів відповідає одному з органів людини. Ці органи називаються, так само як і в західній медицині, але мають більш абстрактне значення, так як морфологія і функції тільки частково збігаються. Необхідно розрізняти цю різницю, щоб уникнути подальшої плутанини.

За своєю природою Печінка ставитися до Дерева, Серце до Вогню, Селезінка до Землі, Легкі до Металу і Нирки до Воді. В даному випадку послідовність вищеописаних понять має величезне значення для подальшої регуляції. Дерево (Печінка) може горіти, тому воно породжує Вогонь (Серце). У свою чергу Вогонь (Серце) при спалювання породжує Землю (Селезінка). Так як в Землі безпосередньо перебувати корисні копалини, відповідно, Земля (Селезінка) дає початок Металу (Легкі). Метал (Легкі) є невід'ємною частиною Води (Нирки). А сама Вода (Нирки), безпосередньо, дає життя Дереву (Печінка).

Такий взаємозв'язок називається "Взаємозв'язок послідовного просування". Кожен з п'яти елементів є як виробником ( "мати"), так створеним продуктом ( "син"). Наприклад, Земля (Селезінка) породила Металу (Легкі) і доводитися йому "матір'ю". А так же, Земля (Селезінка) приходиться "сином" для Вогню (Серце). Так як саме він справив Землю (Селезінка). У підсумку виходить, що Земля - "син" Вогню і "мати" Металу. Наступний вид взаємозв'язку називається "Взаємозв'язок послідовного обмеження". Він необхідний для контролю і регулювання. Дерево (Печінка) може прорости з-під Землі (Селезінка), тим самим контролюючи її. Ось тому Дерево (Печінка) обмежує Землю (Селезінка). У свою чергу, Земля (Селезінка) може зупинити протягом Води (Нирки). Вода (Нирки) має властивості, гасить Вогонь, а Вогонь може нагріти Метал (Легкі) і тим самим змінити його форму і властивості. А сам Метал (Легкі), необхідний нам для рубки Дерева (Печінка). Такі взаємозв'язки між елементами і відповідними їм органами, необхідні для безпосередньої діагностики та виборі тактики лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *