Співпраця України з КНР в галузі медицини

Співпраця України і Китайської Народної Республіки в медичній галузі почалося на початку 90-х років. Першою спробою налагодження міждержавного співробітництва стало укладення Угоди про співробітництво в галузі охорони здоров'я та медичної науки між Міністерством охорони здоров'я України та Міністерством охорони здоров'я КНР (підписана 31.10.1992 р). Угода була укладена на 5 років з автоматичним продовженням на наступні п'ятирічні періоди.

Наступним двостороннім документом в області медицини став Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством охорони здоров'я України та Державною адміністрацією традиційної китайської медицини (далі - ТКМ) про співробітництво в галузі народної медицини. Зазначений Меморандум, був підписаний 14 жовтня 2003, в якому принциповими домовленостями були створенні в Україні лікувально-діагностичного Центру Китайської Традиційною Медицини і подальше профілювання, і обмін фахівцями в галузі народної медицини.

У 2010 року після встановлення відносин стратегічного партнерства Президент України і Голова КНР домовилися про активізацію співпраці в сфері охорони здоров'я. Після чого в квітні 2011 року під час візиту віце-прем'єра КНР була створена Міжурядова комісія зі співробітництва.

У жовтні 2011 року було реанімовано питання реалізації положень Меморандуму про взаєморозуміння від 14 жовтня 2003 року Державна адміністрація традиційної китайської медицини позитивно відгукнулася на пропозиції МОЗ України щодо запрошення фахівців з ТКМ для організації навчального процесу, а також створення в Україні лікувально-діагностичного центру традиційної китайської медицини на базі «Всеукраїнською Асоціацією Східної Медицини».

В кінці 2011 року, з китайською стороною була досягнута домовленість про створення в рамках Міжурядової комісії зі співробітництва між Україною та КНР Підкомісії з питань співробітництва в галузі медицини. Перше засідання Підкомісії відбувся 11 травня 2012 року в м Києві (Україна) під спільним головуванням заступника Міністра охорони здоров'я України Богачева Р.М. і заступника Міністра охорони здоров'я КНР Хуан Цзефу, які підписали Положення про Підкомісії. Під час засідання були розглянуті питання шляхів подальшого розвитку співробітництва в галузі охорони здоров'я. Було прийнято рішення ключовою темою другого засідання Підкомісії зробити ТКМ.

Друге засідання Підкомісії проходило 19 листопада 2013 року в м Гуанчжоу (Китай), під спільним головуванням першого заступника Міністра охорони здоров'я України Качура А. Ю. та заступника Голови Державного комітету з охорони здоров'я і планування народжуваності КНР Ван Гоцян. Обговорювалася необхідність продовжити розвивати практичне співробітництво обох країн у сфері охорони здоров'я, особливо в сфері традиційної китайської медицини, на новому рівні.

У присутності Президентів України та КНР 5 грудня 2013 року в м Пекін, Міністерство охорони здоров'я України та Державна адміністрація КНР по ТКМ підписали Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством охорони здоров'я України та Державною адміністрацією традиційної китайської медицини КНР щодо співпраці в галузі ТКМ.

24 квітня 2015 року в м Пекін (Китай), був підписаний Меморандум про співпрацю між ВАВМ і Всесвітньою Федерацією Товариств традиційної китайської медицини.

Третє засідання Підкомісії пройшло 8-9 вересня 2016 року в м.Києві, під спільним головуванням заступника Міністра охорони здоров'я України Ілика Р.Р. і заступника Міністра Національної комісії з охорони здоров'я і планування сім'ї КНР Ван Пейань. В ході засідання було розширено результати перших двох Підкомісій за попередньо визначеними напрямками і було додано ще два нових напрямки з приводу співпраці в області ТКМ.

22-24 лютого 2017 в м.Києві пройшло перше засідання Координаційної ради Підкомісії в області ТКМ, під спільним головуванням засновника і голови Всеукраїнської Асоціації Східної Медицини Самсонова О.В. і заступника глави Державного управління у справах ТКМ Ян Шуцзян.